Panie elektryk, prąd mi nie działa.

I tu pan elektryk powinien klientowi zadać serię pytań konkretyzujących problem. Klient nie powinien być zdziwiony rozstrzałem zagadnień o które pyta specjalista, elektryk zapyta o bezpieczniki, oświetlenie, a nawet jak wygląda tablica rozdzielcza tak, by klient zrozumiał pytania, a jednocześnie udzielił najbardziej wyczerpujących odpowiedzi, potrzebnych by elektryk mógł zdiagnozować powód usterki. Jeśli w mieszkaniu było wiercone, dołączono nowe sprzęty do instalacji, działy się nieprzewidziane okoliczności, elektryk powinien o tym wiedzieć przed przystąpieniem do naprawy instalacji elektrycznej. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze klienta, czas pracy elektryka i skrócić czas dysfunkcji części lub całości instalacji elektrycznej. Gdy odpowiedzialny za gniazdka bezpiecznik się nie włącza nie działają np. gniazdka, nie działa również lodówka, nie działa zmywarka, płyta indykcyjna, pralka i inne sprzęty AGD, powód niedziałania każdego z tych sprzętów może być inny. Warto poświęcić kilka minut w rozmowie telefonicznej na wskazanie poszlak, dzięki którym elektryk oceni stopień skomplikowana problemu.

Podobnie wygląda sprawa wtedy, gdy nie działa światło w jednym lub we wszystkich pokojach mieszkania, lub tylko w części oczywiście. Uszkodzenie przewodu zasilającego oświetlenie podczas instalacji szafki, uszkodzenie pojedynczych żył, korozja elektrolityczna i spadki przewodzenia, wreszcie – uszkodzenia mechaniczne (w)łączników światła i kostek łącznikowych – to wszystko mogą być przyczyny przez które klient nie ma światła. Także w tym przypadku elektryk powinien zapytać o to. Dobry elektryk ma oczywiście ze sobą kilka przydatnych części zamiennych (gniazdko, łącznik, bezpiecznik, zestaw kostek i złączek), ale nie zawsze wozi ze sobą wiertarkę udarową, a będzie ona niezbędna jeśli klient uszkodził przewód w ścianie np. przez wwiercenie się w niego podczas instalacji szafy. Problemy z oświetleniem to nie tylko nie działająca lampa w pokoju, ale także brak światła w ogóle. W takim przypadku elektryk przed „wzięciem zlecenia” i przystąpieniem do pracy powinien wiedzieć, gdzie znajdują się zabezpieczenia przedlicznikowe, tablica rozdzielcza na klatce schodowej lub przy działce domu i czy jest do nich dostęp.

Kluczowa sprawa w momencie gdy nie działa nam instalacja elektryczna to właśnie rozmowa z elektrykiem. Doświadczony elektryk tak pokieruje rozmową, by uzyskać jak najwięcej informacji jeszcze przed wyjazdem z biura. Na zlecenie nie zawsze trzeba brać cały warsztat, czasem klient ma uszkodzenie mechaniczne instalacji i wystarczy wymienić jej fragment (np. gniazdko), oczyścić styki żyły aluminium z tlenków lub wymienić kostki łączeniowe. Trwa to o wiele krócej gdy elektryk wie gdzie może być błąd, kosztuje to też znacznie mniej klienta. Koniecznie jednak należy pamiętać, że naprawa instalacji elektrycznej, wymiana bezpieczników, czy szerzej usługi elektryczne mogą być wykonywane tylko przez wykwalifikowanego elektryka po szkole elektrycznej i legitymującego się uprawnieniami SEP, czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Reklama

1 komentarz

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s