Remont instalacji elektrycznej – cena i wycena.

Załóżmy, że decydujemy się na wymianę instalacji elektrycznej. Mieszkamy w bloku z wielkiej płyty, domku jednorodzinnym lub czteropiętrowcu i przeprowadzając remont mieszkania decydujemy się na remont instalacji elektrycznej. Potrzebny nam elektryk, który przeprowadzi pracę szybko, bezpiecznie i z dbałością o szczegóły. Dzwonimy po elektryka, czego możemy się spodziewać?

Przede wszystkim elektryk powinien pofatygować się do nas osobiście, mając ze sobą skorowidz i kilka przyrządów. Powinien mieć ze sobą blok techniczny lub notes by rozrysować plan mieszkania, jest to niezbędne by instalacja elektryczna została wykonana prawidłowo. Plan mieszkania pozwoli nam też oszacować koszty remontu – wymaganą długość przewodów jednofazowych i trójfazowych, zarówno tych na gniazda wtykowe jak i na łączniki oświetlenia, alarm, rolety, monitoring CCTV lub np. czujki ruchu. Nagminną sytuacją jest ta, gdy elektryk zamawia niepotrzebne ilości przewodów, część z nich wykorzystuje na remont instalacji, a pozostały metraż zabiera ze sobą po skończonym remoncie. Jeśli za materiały płaci zleceniodawca remontu instalacji koszty będą w oczywisty sposób zawyżone. Elektryk przy wycenie remontu powinien podać do wiadomości zleceniodawcy długości przewodów, których użyje, ilość osprzętu w sztukach, jak i ilości puszek instalacyjnych, konektorów, wypustów, kostek itd. czyli zbiorczą analizę potrzebnych materiałów. Dobry elektryk w Lublinie najpierw sporządzi rysunek odręczny mieszkania, zdejmie wymiary pomieszczeń po czym, zazwyczaj po krótkim czasie – dnia, lub dwóch – przyśle do zleceniodawcy plan instalacji, odręczny lub wykonany w specjalnym programie CAD. Wraz z rysunkiem elektryk powinien wysłać także zleceniodawcy zestawienie potrzebnych materiałów, takich jak przewody, puszki elektryczne, łączniki, zestawy mocowań, wszystko co jest niezbędne do przeprowadzenia remontu instalacji od A do Z – tyczy się to także tablicy mieszkaniowej z bezpiecznikami i aparatami w które będzie wyposażona tablica. Taki kosztorys pozwoli zleceniodawcy zaplanować remont w zgodzie z budżetem na remont mieszkania, uwzględnić koszty przebić, odwiertów i ewentualnego kucia przy wymianie instalacji.

Dawno minęły czasy, gdy elektrycy podejmowali się remontów instalacji od tzw „punktu”, czyli wypustu elektrycznego lub łączenia. Punktem był np. łącznik światła, miejsce na gniazdo wtykowe, miejsce na gniazdo trójfazowe do zasilenia płyty indukcyjnej, miejsce montowania żyrandola. W tej chwili elektrycy pracują zarówno „od metra” położonej instalacji jak i na godziny. Posiadając mieszkanie o metrażu 30 m2 możemy się spodziewać ceny ok 3 tys PLN bez materiału za remont instalacji elektrycznej, posiadając mieszkanie 40 m2 – 4 tys itd. Każdy „punkt elektryczny” należy zasilić, połączyć lub uzbroić. Praktyka pokazuje, że najtaniej jest zlecić elektrykowi remont instalacji tak, by cena za remont instalacji obejmowała także materiał. Elektrycy, choć nie jest to regułą, dysponują zazwyczaj sporymi zniżkami w zaopatrującej ich hurtowni, warto przedyskutować z elektrykiem tę kwestię i nie obciążać się zakupami materiałów – ceny w marketach, choć wydają nam się przystępne są wyższe niż w hurtowniach, jeśli zamówienie składa elektryk.

Ilość potrzebnego materiału określa elektryk na podstawie wytycznych przedstawionych przez klienta, to elektryk na podstawie planu mieszkania określa jak poprowadzić przewody, by ich wykorzystanie było jak najbardziej efektywne.

Reklama

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s