Wybija mi bezpieczniki – przyczyny i usuwanie awarii.

Mamy awarię w instalacji elektrycznej, wybija nam bezpieczniki i nie mamy pojęcia dlaczego. Próbujemy podnieść opadające bezpieczniki ale bezskutecznie, bezpieczniki albo nie podnoszą się albo działają podniesione tylko chwilę lub jakiś dłuższy czas, ale potem znów się wyłączają. Co robić? Przede wszystkim nie panikować tylko zadzwonić do elektryka. Ten będzie wiedział jak podejść do problemu by go rozwiązać.

Po pierwsze, bez paniki. Najczęstszym powodem opadania bezpieczników jest przegrzanie przewodów i za wysoki prąd poboru, który „idzie” przez bezpiecznik. W takim wypadku należy przed przyjazdem elektryka upewnić się, że obwód nadmiernie obciążony będzie wyłączony chwilowo z użytkowania. Wyłączamy więc wszystkie urządzenia korzystające z obwodu. Możemy po kolei je dołączać do obwodu by zidentyfikować sprzęt, który wysokim poborem prądu powoduje wyzwolenie naszego zabezpieczenia. Czyli, odłączamy wszystko i po kolei dołączamy z powrotem, w różnych konfiguracjach by mieć pewność, że przeciążenie obwodu jest jedyną przyczyną naszego problemu. Tak, przyczyny mogą być inne, o czym zaraz, ale eliminujemy najpierw najbardziej powszechne. Użytkownicy instalacji elektrycznych często zapominają, że nie można w nieskończoność dokładać urządzeń do obwodu, rozgałęziać go przedłużaczami i obciążać ponad to, co obwód może wytrzymać. Standardowo na bezpieczniku B16 może być „zapiętych” do dziesięciu urządzeń nisko i średnio-prądożernych na przewodzie 3×2,5 mm2. Jeśli korzystamy z urządzeń o wysokim poborze mocy (zmywarka, piec, piekarnik, czajnik elektryczny, mikrofalówka) warto rozważyć wymianę bezpiecznika z charakterystyki B na C. Taki bezpiecznik nie odłączy prądu natychmiast po przekroczeniu prądu granicznego C25 ale „poczeka” aż wysoki prąd prądu rozruchowego opadnie i utrzyma zabezpieczenie przy normalnej pracy urządzeń.

Po drugie, jeśli nasze domowe sposoby zlokalizowania usterki nie przynoszą rezultatu i bezpiecznik wciąż wybija pomimo naszych działań, zostaje nam wizyta elektryka. Instalacja elektryczna to skomplikowany system przewodów, łączników, złączek, bezpieczników i list przyłączeniowych – elektryk wie jak się w tym środowisku poruszać, dlatego w wypadku gdy nasze domowe sposoby naprawy zawodzą najrozsądniejsze jest zadzwonienie po specjalistę. Elektryk w Lublinie sprawdzi poprawność połączeń w tablicy rozdzielczej, zidentyfikuje problematyczny obwód i przystąpi do jego przeglądu. Jeśli na całej długości obwodu elektryk nie zidentyfikuje uszkodzeń, błędnego połączenia lub defektu łącza, źle dokręconych przewodów, wtedy elektryk zaleci rozłożenie obciążenia obwodu na dwa lub więcej obwodów. Jeśli to nie będzie możliwe elektryk powinien zalecić dołożenie kolejnego obwodu, żeby odciążyć problematyczny obwód. Nie zaleca się podnoszenia zabezpieczeń bez audytu elektrycznego instalacji, niedopuszczalna jest wymiana bezpieczników bez konsultacji z elektrykiem i niezalecane jest dokonywanie oględzin na własną rękę.

Reklama

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s